/ Главная / Нормативные акты / Решения исполкома / №497 від 13.12.2012р.

№497 від 13.12.2012р.

Про затвердження Положення про встановлення, утримання та демонтаж меморіальних дошок у м. Одесі

Рішення
виконавчого комітету
Одеської міської ради

№497 від 13.12.2012 р.

 

Про затвердження Положення про
встановлення, утримання та демонтаж
меморіальних дошок у м. Одесі

 

На підставі ст. 37 п.1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Одеської міської ради

ВИРІШИВ:

1. Затвердити Положення про встановлення, утримання та демонтаж меморіальних дошок у м. Одесі (додається).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Павлову О.О.Міський голова О. Костусєв

Керуюча справами Т. Герасименко

 


Додаток
до рішення
виконавчого комітету
Одеської міської ради
від 13.12.12.
№ 497ПОЛОЖЕННЯ
про встановлення, утримання та демонтаж меморіальних
дошок у м. Одесі

 1. Загальні положення

1.1. Меморіальна дошка є пам’ятним знаком, що встановлюється на фасаді будівлі чи споруди, який виходить на вулицю, провулок, проспект або, у разі необхідності, на фасаді у дворі, а також на фасаді будівлі та споруди, що знаходяться на території підприємств, організацій, установ.
1.2. Меморіальна дошка встановлюється з метою увічнення пам’яті видатної особи, життя та діяльність якої були пов’язані з м. Одесою (далі – видатна особа), або видатними історичними подіями, що сталися в м. Одесі (далі – подія). В пам'ять про видатну особу або історичну подію у межах міста може бути встановлена лише одна меморіальна дошка – за колишнім місцем роботи або помешканням особи, історичним місцем події.
1.3. Підставою для встановлення меморіальної дошки є:
- визнання значення події, що відбулася, для розвитку суспільства;
- наявність особистого внеску видатної особи у певну сферу діяльності, офіційно визнаних досягнень у науці, техніці, літературі, культурі, мистецтві та спорті, державній, громадській, політичній, військовій та виробничій діяльності;
- наявність архівних матеріалів або наукових досліджень, що вказують на зв’язок між видатною історичною подією, життям та діяльністю видатної особи та адресою встановлення меморіальної дошки.
1.4. Написи на меморіальній дошці робляться на українській або російській мові, за бажанням ініціатора. У разі необхідності текст може дублюватися іншою мовою.
1.5. Текст меморіальної дошки повинен містити стислу характеристику події, якій присвячена меморіальна дошка, вказувати на зв’язок події з даною адресою, де встановлена меморіальна дошка, а також на дати, які визначають період, протягом якого видатна особа або подія були пов’язані з цією адресою.
У тексті меморіальної дошки вказується прізвище, ім’я, та по батькові видатної особи, на честь якої встановлюється меморіальна дошка.
1.6. Увічнюється пам’ять про подію, яка відбулася не менш ніж 5 років тому, або пам’ять про видатну особу, з дати смерті якої пройшло не менше 10-ти років.
1.7. На осіб, яким присвоєно звання Героїв Радянського Союзу, Героїв України, повних кавалерів Ордена Слави, Почесних громадян міста Одеси тощо, обмеження по термінам не поширюються.
1.8. Не допускається встановлення меморіальних дошок на фасадах ветхих або аварійних будинків.
1.9. У випадку втрати історичної будівлі, або повної втрати будинком автентичності допускається встановлення меморіальної дошки особі, яка мешкала в історичній будівлі, або історичній події на новому або оновленому будинку.
1.10. Встановлюються такі види меморіальних дошок:
- меморіальні дошки, що містять тільки текст;
- меморіальні дошки, у композицію яких, окрім тексту, включено портретні зображення, символи та декоративні елементи.
1.11. Ескізний проект меморіальної дошки повинен відображати місце встановлення, розміри, матеріал, шрифт, деталі зображення (при наявності). Проектне рішення повинне відповідати архітектурній пластиці фасаду будівлі, передбачати виготовлення меморіальної дошки з довготривалих матеріалів – мармуру, граніту та металу, і відповідати художньому рівню.

2. Порядок прийняття рішень щодо встановлення меморіальних дошок

2.1. Історико-топонімічна комісія виконавчого комітету Одеської міської ради розглядає клопотання щодо встановлення меморіальних дошок в м. Одесі, які надходять від державних, громадських організацій, юридичних та фізичних осіб.
2.2. Клопотання ініціатора повинно містити обґрунтування доцільності увічнення пам’яті про подію або видатну особу шляхом встановлення меморіальної дошки. До клопотання додаються:
- коротка історична довідка про подію або видатну особу;
- узгодження з дирекцією установи або адміністрацією ОСББ, якщо меморіальна дошка встановлюється на відомчому будинку;
- текст меморіальної дошки;
- письмове зобов’язання ініціатора щодо фінансування робіт з проектування, виготовлення та встановлення;
- фотофіксація місця встановлення меморіальної дошки;
- узгодження місця встановлення меморіальної дошки, її розміру, матеріалу та шрифту з управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради;
- узгодження можливості встановлення меморіальної дошки на фасаді будівлі чи споруди, що є пам’яткою, з управлінням з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради та державним органом охорони об’єктів культурної спадщини (відповідно до категорії пам’ятки).
3. Порядок встановлення та утримання меморіальних дошок

3.1. Дозволом на встановлення меморіальної дошки є відповідне розпорядження міського голови, яке готується на підставі висновку і пропозицій історико-топонімічної комісії.
3.2. Фінансування робіт, пов’язаних із встановленням меморіальних дошок, здійснюється, як правило, за рахунок ініціаторів. Утримання та ремонт може здійснюватися за рахунок бюджету м. Одеси, позабюджетних та залучених коштів.
3.3. Контроль технічного стану та збереження меморіальних дошок, встановлених в м. Одесі, здійснюють районні адміністрації Одеської міської ради (відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 04.04.2012 р. № 139 «Про утримання у належному стані пам’ятників монументального мистецтва у м. Одесі»). У випадку втрати меморіальної дошки історико-топонімічна комісія приймає рішення в рамках діючого законодавства.
3.4. Інвентаризацію існуючих та облік встановлених меморіальних дошок в м. Одесі один раз у п’ять років здійснює управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради.

4. Порядок демонтажу меморіальних дошок

4.1. Меморіальні дошки демонтуються:
- при проведенні ремонту, реставрації будівлі, споруди або меморіальної дошки на період проведення вказаних робіт;
- при відсутності правовстановлюючих документів на встановлення меморіальної дошки.
4.2. При необхідності проведення ремонтно-реставраційних робіт на фасаді, на якому встановлена меморіальна дошка, райадміністрації звертаються до управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради, яке готує лист-зобов’язання, в якому прописується причина демонтажу, зазначається відповідальна сторона (юридична або фізична особа), строки та місце зберігання меморіальної дошки на період проведення робіт.
4.3. Про демонтаж меморіальної дошки складається акт, який підписують відповідальна сторона з проведення робіт (юридична або фізична особа), вповноважений представник відповідної райадміністрації, представник управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради.
4.4. При відсутності правовстановлюючих документів на встановлення меморіальної дошки адміністрація відповідного району м. Одеси здійснює заходи з виявлення осіб, які заподіяли шкоду будівлі чи споруді у результаті самовільного встановлення меморіальної дошки.
В окремих випадках історико-топонімічна комісія готує звернення до правоохоронних органів м. Одеси для виявлення осіб, які встановили меморіальну дошку без дозволу.
4.5. Демонтаж самовільно встановленої меморіальної дошки здійснюється на підставі правового акта, складеного управлінням з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради, відповідною райадміністрацією та представником департаменту міського господарства Одеської міської ради. Підставою для підготовки правового акта про демонтаж є:
- акт про виявлення самовільно встановленої меморіальної дошки, наданий адміністрацією відповідного району;
- фотофіксація меморіальної дошки.
4.6. Демонтаж самовільно встановлених меморіальних дошок здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету м. Одеси, передбачених кошторисом відповідного фінансового року.
4.7. При знесенні будинку встановлена на ньому меморіальна дошка передається на зберігання до Одеського історико-краєзнавчого музею. При узгодженні із забудовником дана меморіальна дошка може бути вмонтована у стіну новобудови, яку зведено на місці знесеного будинку. В окремих випадках забудовник зобов’язується встановити на зведеній будівлі нову меморіальну дошку, текст якої узгоджує історико-топонімічна комісія.
4.8. Демонтаж або перенесення меморіальної дошки з метою розміщення інформаційно-рекламних об’єктів не допускається.
Керуюча справами Т. ГерасименкоРішення виконавчого комітету Одеської міської ради №497 від 13.12.2012 оприлюднено в газеті «Думська площа» (додаток до газети «Одесский вестник») №2 від 18.01.2013Страница создана:

Опубликована на сайте:

Полный адрес страницы:
24.12.2012 12:24

http://old.omr.gov.ua/

http://old.omr.gov.ua/ru/acts/committee/46349/