Історія музею:
Колекція вітчизняного образотворчого мистецтва Одеського художнього музею - одна з найбільш значних і багатопланових в Україні. Вона охоплює всі види образотворчого мистецтва: живопис, графіку, скульптуру, декоративно-прикладне мистецтво і містить витвори російських і українських майстрів іконопису від XVІ століття до сучасності, нараховуючи більше 10 тисяч оригінальних робіт.
Музей було відкрито в 1899 році з ініціативи Одеської спілки образотворчих мистецтв, заснованої в 1865 році. Початок музейним зборам поклали картини, передані Петербурзькою Академією мистецтв.
Музей розташовано у центрі Одеси, над морем, у палаці, який є пам'ятником архітектури початку XІ століття і має штучний підземний грот, відкритий для відвідувань.
Експозиція музею:
Експозицію музею розташовано в 26 залах на двох поверхах. Її побудовано в історико-хронологічній послідовності з дотриманням монографічного принципу показу витворів кожного автора.
Експозиція відкривається чудовими витворами іконописців XVІ-XVІІІ століть і повними своєрідності ранніми світськими портретами XVІІ століття. З живописом XVІІІ - початку XІ століття ознайомлюють портрети, створені кращими майстрами тієї епохи, такими як Д.Левицький, В.Боровиковський, О.Кіренський, В.Тропінін тощо.
Характерними і значними добутками представлено академічний живопис.
Цікавою і численною є колекція картин прославленого мариніста І.Айвазовского.
Музей має у своєму розпорядженні великі зібрання витворів художників демократичного напрямку у вітчизняному мистецтві другої половини XІ століття, насамперед, членів Товариства пересувних художніх виставок. Це роботи відомих художників І.Крамського, О.Саврасова, І.Левітана, І.Шишкіна, А.Куінджі, І.Рєпіна, В.Сурікова і багатьох інших.
Один із кращих розділів колекції - мистецтво межі XІ і XX століть - відбиває розмаїтість і напруженість творчих пошуків цього складного часу. В.Сєров, М.Врубель, М.Реріх, Б.Кустодієв, А.Бенуа, К.Сомов, В.Кандинський гідно представлені в зборах музею. Тут експонується унікальна колекція живопису майстрів Товариства південноросійських художників, заснованого в Одесі в 1890 році.
Неповторна самобутність робіт К.Костанді, Г.Ладиженського, Г.Головкова, П.Нілуса сформувала основи одеської мальовничої школи.
Відділ сучасного мистецтва представляє художнє життя Одеси з 20-х років до наших днів. В експозиції представлено кращі роботи художників нашого міста та інших регіонів України.
Як проїхати до художнього музею ?